Krónikus stressz
Mi az a krónikus stressz?
A krónikus stressz egy olyan állapot, amelyben a stresszre adott reakcióink tartósan fennmaradnak. Ellentétben az alkalmi, rövid távú stresszel, amely segítheti a kihívások kezelését, a krónikus stressz folyamatosan jelen van az életünkben és hosszú távon kimeríti a testet és az idegrendszert egyaránt. A folyamatos stressz hatására a szervezetben olyan fiziológiai változások léphetnek fel, melyek nemcsak az érzelmi állapotunkra nyomják rá a bélyeget, hanem fizikai egészségünkre is. Egyszerűen elfogynak a test tartalékai és felborulnak a szevezetünk egyensúlyi rendszerei (hormonális-, metabolikus- és kognitív zavarok, szív -érrendszeri tünetek és az immunrendszer gyengülése is erre utalhat, de maga az elhízás is). Ezek a tünetek képesek állandósulni, így előbb-utóbb súlyos – akár visszafordíthatatlan betegségekben fognak megmutatkozni, mely lehet akár magas vérnyomás, érelmeszesedés, cukorbetegség, alvászavar, szorongás, emésztési problémákhoz társuló betegségek, daganat és mentális betegségek is, a sor sajnos végtelen.
Milyen gyakori az előfordulása?
Krónikus stressznek bárki ki lehet téve, hisz különböző élethelyzetek, mint például hosszas munkahelyi leterheltség, pénzügyi problémák, családi nehézségek vagy egészségi állapotok hatására is kialakul. Modern életünk gyors tempója és a folyamatos elvárások nem kedveznek a stresszreakcióinknak, könnyen növelhetik akkorára a terhelést, ami már kezelhetetlenné válik. A krónikus stressz épp ezért súlyos társadalmi, gazdasági és egészségügyi problémákat okoz világszerte, így Magyarországon is.
Milyen kezelési lehetőségek vannak?
Ha már kezelni kell, csak komplexen érdemes: a relaxációs technikák, mint a meditáció, a mély légzés és a progresszív izomrelaxáció, segíthetnek csökkenteni a napi feszültséget. Emellett a pszichoterápia, különösen a kognitív viselkedésterápia, segíthet abban, hogy a személy megtanulja azonosítani és módosítani a stresszt kiváltó gondolatokat és viselkedésmintákat. A rendszeres testmozgás, a megfelelő táplálkozás és pihenés, vagy a támogató szociális kapcsolatok szintén alapvető elemei a stresszkezelésnek.
A Krónikus stressz biofeedback és neurofeedback tréninggel való kezelési lehetősége
A neurofeedback és biofeedback tréningek hatékony és mérhető módszerek a krónikus stresszel való megküzdés kezelésében, mivel mindkét módszer célja a test és az idegrendszer önszabályozásának javítása. A neurofeedback során az idegrendszer aktivitásáról kap visszajelzést a kliens, így megtanulhatja, hogyan érheti el a nyugodt, kiegyensúlyozott állapotot, csökkentve a stressz okozta mentális feszültséget. A neurofeedback lehetőséget ad arra, hogy a stresszes epizódok hatására bekövetkező idegrendszeri működések irányításával hatékonyan javítsa a figyelmet, a koncentrációt és az érzelmi stabilitást.
A biofeedback során a fiziológiai jelek – mint a szívritmus, légzés és izomtónus – mérésére és visszajelzésére építünk. A kliens megtanulja, hogyan befolyásolja tudatosan a test reakcióit, csökkentve a stressz fiziológiai hatásait. A biofeedback segíthet a szívritmus normalizálásában, a légzés szabályozásában és a feszültség oldásában, így hatékonyan csökkentheti a krónikus stressz tüneteit.
A neurofeedback és biofeedback tréningek alkalmával folyamatosan monitorozva van a kliens és a mérések által a fejlődés jól igazolható. Ezen módszertanok alkalmazásával jelentős javulás érhető el az érzelmi-, mentális- és fizikai “jól-létben”, így hozzájárulhatnak az egészségesebb, stresszmentesebb mindennapokhoz az élet bármely területén. Természetszerűleg a módszerek hatékonysága az életmódbeli pillérek rendezésével válik teljessé.
Szeretnéd megtudni, hogy neked tud-e segíteni a biofeedback és neurofeedback tréning ?
Kérj ingyenes konzultációt a BioNeuro Klinika szakértőjétől!
Dr. Tóth Melinda
Szakgyógyszerész
Életmód orvostani szakértő
Biofeedback tréner
Neurofeedback tréner
Kismedencei biofeedback tréner