Felnőttkori szorongás
Mi az a felnőttkori szorongás?
A felnőttkori szorongás olyan állapot, amelyben a személy gyakran vagy tartósan aggodalmat, félelmet és feszültséget él meg. Ezek az érzések túlmutatnak a rövid távú stresszen, és szinte minden helyzetben megjelenhetnek, akár akkor is, amikor nincs valódi veszély. A szorongás többnyire testi tünetekkel is társul, gyors szívveréssel, izzadással vagy nyugtalansággal. A krónikus szorongás jelentősen befolyásolhatja az életminőséget, megnehezítve a munkahelyi feladatok elvégzését, a társas kapcsolatok fenntartását és az általános jólétet.
Milyen gyakori az előfordulása?
A felnőttkori szorongás meglehetősen gyakori az élet különböző területein jelentkező nyomás vagy stressz miatt sokaknál előbb-utóbb megjelenik. Egyesek genetikailag is hajlamosabbak a szorongásra, míg másoknál a trauma, a bizonytalan élethelyzetek vagy a folyamatos stressz növelheti a szorongás kialakulásának esélyét. Mivel a modern élet tele van gyors változásokkal és fokozott elvárásokkal, a szorongásos tünetek könnyen felerősödhetnek és az érintettek gyakran később is szembesülnek azzal, hogy segítségre van szükségük a szorongás kezeléséhez.
Milyen kezelési lehetőségek vannak?
A felnőttkori szorongás kezelése sokféle módon történhet, a gyógyszeres kezeléstől a pszichoterápiáig. A kognitív viselkedésterápia gyakran alkalmazott módszertan, mivel segít felismerni és módosítani a szorongást kiváltó gondolatokat és viselkedési mintákat. A relaxációs technikák, mint például a légzőgyakorlatok és a meditáció, szintén támogatják a szorongás csökkentését és a mindennapi stressz kezelését. Ezen kívül a mindennapi rutin átszervezése és a stresszforrások minimalizálása is hozzájárulhat a szorongásos tünetek enyhítéséhez.
Felnőttkori Szorongás neurofeedback és biofeedback tréninggel való kezelési lehetősége
A neurofeedback és biofeedback tréningek hatékony és mérhető módszerek a szorongás való megküzdés kezelésében, mivel mindkét módszer célja a test és az elme önszabályozásának javítása.
A neurofeedback során az idegrendszeri aktivitásáról kap visszajelzést a kliens, amely segíti az önszabályozását, elősegítve a nyugalmi állapot fenntartását. A tréning során hatékonyan megtanulható, hogyan csökkentsük a szorongásra jellemző idegrendszeri aktivitást, és hogyan javítsuk az érzelmi szabályozási képességeinket, növelve ezzel az érzelmi stabilitást.
A biofeedback során a fiziológiai jelek – mint a szívritmus, légzés és izomtónus – mérésére és visszajelzésére építünk. A kliens megtanulja, hogyan befolyásolja tudatosan a test reakcióit, csökkentve a szorongás fiziológiai hatásait, ezzel stabilizálja a nyugalmi állapot fenntartását és a stressztűrő képességét (reziliencia).
Az Evidence Based Practice in Biofeedback and Neurofeedback 4-es kiadványa alapján, amely több, randomizált klinikai kutatás alapján határozza meg a biofeedback és neurofeedback tréningek hatékonyságát bizonyos betegségek esetén, a biofeedback és neurofeedback a felnőttkori szorongás kezelésében hatékony és specifikus besorolást kapott. Fontos megjegyezni, hogy csak bizonyos típusú tréningek hatásosak.
A neurofeedback és biofeedback tréningek alkalmával folyamatosan monitorozva van a kliens és a mérések által a fejlődés jól igazolható. Ezen módszertanok alkalmazásával jelentős javulás érhető el az érzelmi-, mentális- és fizikai “jól-létben”, így hozzájárulhatnak az egészségesebb, stresszmentesebb mindennapokhoz az élet bármely területén. Természetszerűleg a módszerek hatékonysága az életmódbeli pillérek rendezésével válik teljessé.
Szeretnéd megtudni, hogy neked tud-e segíteni a biofeedback és neurofeedback tréning ?
Kérj ingyenes konzultációt a BioNeuro Klinika szakértőjétől!
Dr. Tóth Melinda
Szakgyógyszerész
Életmód orvostani szakértő
Biofeedback tréner
Neurofeedback tréner
Kismedencei biofeedback tréner